Izrada geodetskih podloga (KTP) za potrebe projektovanja
Katastarsko-topografski planovi (KTP) služe kao podloge za projektovanje u građevinarstvu i urbanizmu. Katastarsko-topografski plan sadrži: granice katastarske parcele, sve objekti u okvirnom području snimanja, puteve, ulice, staze, ogreade, namenu zemljište, itd. Na katastarsko-topografskom planu obavezno je predstavljena visinska predstava terena. Takođe katastarsko-topografski plan može da sadrži i prateće instalacije (vodovod, struja, kanalizacija, gasovod, telekomunikaciaj…)
Praćenje objekata u toku izgradnje
Kako bi se svaki objekat izgradio na projektovanom mestu i u projektovanim gabaritima, neophodno je geodetsko obeležavanje elemenata objekta u toku izgradnje. Naš tim iza sebe ima bogato iskustvo na poslovima niskogradnje i visokogradnje. Učestvovali smo u izgradnji auto puteva, magistrala, mostova, tunela, propusta, blokova zgrada, kanalizacionih, vodovodnih i elektro mreža, vetro parkova, benzinskih stanica, hala, logističkih centara, poslovnih objekata…
Izrada potvrde o kontroli temelja
U toku izgradnje objekta potrebno je izvršiti kontrolu izvedenih temelja. Kontrola temelja predstavlja utvrđivanje razlika izvedenog stanja temelja i projektovanog stanja. Proverava se visinsko i položajno odstupanje. Po izvšenoj kontoli temelja izdaje se potvrda o izvršenoj kontroli temelja. Potvrda se izdaje u cilju dokazivanja usklađenosti izvedenog i projektovanog staja temelja objekta..
Izrada potvrde o kontroli konstrukcije
Pored potvrde o kontroli temelja u toku gradnje objekta vrši se i kontrola izvedene konstrukcije objekta. Kontrola konstrukcije vrši se radi potrvrđivanja uskladjenosti izvedenog i projektovanog stanja objekta u smislu visine i gabarita objekta.
Obračuni kubatura iskopa i nasipa
Količina nekog materijala bilo da je u pitanju iskop ili nasip predstavlja razliku između početnog i trenutnog stanja. Za potrebe dokazivanja količie nekog materijala (iskopa ili nasipa) izradjuje se geodetski izveštaj o obračunatim količinama.
Praćenje oskultacija
U kontekstu građevinarstva, vertikalna i horizontalna pomeranja se odnose na promene položaja struktura, građevinskih objekata ili tla. Ova pomeranja mogu biti od interesa za inženjere kako bi se pratilo kretanje ili stabilnost građevina, mostova, tunela ili drugih infrastrukturnih objekata.Vertikalna pomeranja u građevinarstvu obično se odnose na promene u visini građevine ili tla. Horizontalna pomeranja u građevinarstvu odnose se na promene u položaju u ravni. To može obuhvatiti klizanje tla, pomeranje zidova, deformacije konstrukcija ili promene u položaju mostova ili tunela.
Kontrola vertikalnosti
Prilikom izgradnje visokih objekata, stubova, čeličnih konstrukcija, važno je osigurati vertikalnost traženih elemenata objekta kako bi objekat ispunjavao sve tražene standarde bezbednosti i stabilnosti.