Ozakonjenje (Legalizacija) objekata
Zbog velikog broja objekata izgrađenih bez građevinske dozvole, a samim tim i bez dobijene upotrebne dozvole, donesen je zakon o ozakonjenju nelegalnih objekata, koji se naslanja na prethodni zakon o legalizaciji. Postupkom legalizacije naknadno se dobijala građevinska i upotrebna dozvola što je dalje omogućavalo upis u katastar nepokretnosti po redovnoj proceduri. Ozakonjenjem se naknadno ne dobija ni gradjevinska ni upotrebna dozvola već se samim rešenjem o ozakonjenju stiče uslov za upis u registar katastra nepokretnosti.
Izrada geodetskih snimaka
- Geodetski snimak može služiti različitim namenama. Najčešće se koristi u svrhu ozakonjenja objekta. Geodetski snimak najčešće sadrži:
- Predmetni objekat snimanja sa najmanje dve tačke objekta predstavljene svojim koordinatama u državnom koordinatnom sistemu
- Spratnost i namenu objekta
- Bruto razvijenu građevinsku površinu objekta
- Ostale objekte na parceli, kao i objekte na susednim arcelama
- Postojeće ograde, bandere, šahte, i drugi detalj predstavljen topografskim znacima
- Visinsku predstavu terena (apsolutne kote), kotu slemena predmetnog objekta
- Granice i oznake katastarskih parcela
U zavisnosti od namene geodetskog snimka, moze sadrzati i druge elemente od značaja za naručioca geodetskog snimka.
Ucrtavanje objekata u Katastar Nepokretnosti
Ucrtavanje objekata u Katastar nepokretnosti predstavlja evidentiranje objekata na katastarskim planovima kod nadležnog državnog organa (Republički Geodetski Zavod).
U KN se evidentiraju svi objekti od čvrstog materijala bez obzira na namenu. Takođe svi naknadni radovi (dogradnje, promene spratnosti…) trebaju se evidentirati u KN. Po prijavi radova RGZ-u izlazi se na teren i konstatuju promene. Na osnovu prikupljenih podataka na terenu izrađuje se EGR (elaborat geodetskih radova) za potrebe ucrtavanja objekta ili evidentiranja nastale promene na objektu . EGR se dostavlja RGZ-u na kontrolu i ako nema smetnji elaborate se sprovodi i izdaje se rešenje o nastaloj promeni.
Ucrtavanje vodova u Katastar Vodova
Kao što se svi objekti evidentiraju u katastru nepokretnosti tako je potrebno evidentirati i sve vodove u katastar vodova (KV). Vodovi mogu biti nadzemni i podzemni. Vodovi obuhvataju i pripadajuće uređajie i postrojenja za vodovodnu, kanalizacionu, drenažnu, toplovodnu, elektroenergetsku, telekomunikacionu, naftovodnu i gasovodnu mrežu, uključujući i zajedničke objekte vodova u kojima se nalazi više vrsta vodova. U pripadajuće uređaje i postrojenja spadaju uređaji koji su izgrađeni na vodovima, i koji omogućavaju funkcionisanje i celishodno korišćenje vodova, a ne mogu se odvojiti od voda bez uništenja ili značajnog oštećenja.
Omedjavanje (obnova granica) katastarskih parcela
Omedjavanje katastarskih parcela pretstavlja postupak obnove medjnih tačaka katastrske parcele. Podatke o polozaju medjnih tačaka izdaje RGZ na osnovu prethodno podnetog zahteva za izdavanje podataka. Međne tačke se na terenu obeležavaju vidljivim belegama, a u zavisnosti od terena ili želje investitora mogu biti drveni kočići, metelne cevi, betonske međne belege…
Interna deoba katastarskih parcela
Kada na jednoj parceli postoji više vlasnika (imaoca prava), a nije moguće izvršiti postupak parcelacije, prostorno definisanje vlasništva moguće je internom deobom parcele. Geodetska agencija izrađuje skicu interne deobe i na taj način prostorno definiše položaj svakog dela katastarske parcele koja je obuhvaćena internom deobom. Skica interne deobe parcele može biti sastavni deo ugovora o kupoprodaji dela neke katastarske parcele.
Geodetske skice zauzeća i faktičkog stanja
U slučajevima kada se sumnja da je neki objekat prešao granice katastarske parcele ili ako su granice narušene na drugi način (ograda, seča šume, iskopi…), u svrhu dokazivanja nastalog stanja geodetska agencija izrađuje skicu zauzeća ili skicu faktičkog stanja, I na njoj definiše položaj i površinu zauzeća.
Elaborat posebnih delova objekta (Etažiranje)
Etažiranje posebnih delova objekta predstavlja merenje unutrašnjih gabarita objekta i obračun neto korisne površine. Elaborat posebnih delova objekta izrađuje se za potrebe uknjižbe stanova ili lokala objekata sa više stambenih ili polovnih jedinica. Elaboratom posebnih delova definiše se položaj i površina posebnog dela objekta(stana) u objektu (zgradi, kući …), namena i raspored prostorija.